<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>

	<rss xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/" xmlns:content="http://purl.org/rss/1.0/modules/content/" version="2.0">

	<channel>

	<title>تاریخ و فرهنگ ایران</title>

	<description>تاریخ و فرهنگ ایران Rss Feed</description>

	<link>https://tarekhfarhang123.viblog.ir/</link>

	<language>Fa</language>

	<generator>viblog.ir</generator>

	<lastBuildDate>2023-04-28T14:52:50+04:30</lastBuildDate>
	<item>
		<title><![CDATA[طرح درس]]></title>
		<description><![CDATA[<h2><a rel="nofollow" rel="nofollow" href="http://tehhis15.blogfa.com/post/15">نمونه طرح درس</a></h2>
<div class="postbody">
<div class="postcontent">
<div>
<table dir="rtl" border="1" cellspacing="0" cellpadding="0">
<tbody>
<tr>
<td valign="top" width="638">
<p dir="rtl">ماده درسی: تاریخ ایران و جهان<u>1</u>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; 2- پایه: دوم انسانی</p>
<p dir="rtl">3- هدف کلی درس: آشنایی با فرهنگ و تمدن ایران و چگونگی تأسیس دولت هخامنش</p>
<p dir="rtl">4- موضوع درس: هخامنشیان&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;5- زمان: 90 دقیقه</p>
<p dir="rtl">6- منابع: تاریخ ایران و جهان1</p>
<p dir="rtl">7- نام و نام خانوادگی دبیر : فاطمه لطفی&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; کتاب تاریخ ایران و جهان&nbsp;&nbsp;</p>
<p dir="rtl">&nbsp;</p>
</td>
</tr>
<tr>
<td valign="top" width="638">
<p dir="rtl">1-اهداف جزئی: دانش آموزان پس از خواندن این درس: 1- آشنایی با چگونگی تشکیل دولت هخامنشی توسط کوروش و اقدامات او برای تقویت دولت هخامنشی درک کنند2- آشنایی با حمله کمبوجیه به مصر و برخوردار با مردم مصر و سرانجام او پی بردند. 3- آشنایی با برخورد کوروش و سپس با سایر ملل و تمدنها را درک کنند. 4- آشنایی با ماجرای بردیا دورغین و روی کار امدن داریوش و متن کتیبه ی بیستون آگاه شود. 5- آشنایی با علل جنگ ایران و یونان در زمان داریوش و نبرد ماراتن را تجزیه و تحلیل نماید. 6- آشنایی با دوران خشایار شاه و پادشاهان بعد از آن و چگونگی سقوط دولت هخامنشی را تجزیه و تحلیل نماید 7- آشنایی با اقدامات داریوش داریوش در زمینه اداری- سیاسی- فرهنگی- اقتصادی و ایجاد سپاه آگاه شود. 8-آشنایی</p>
<p dir="rtl">&nbsp;با معماری ( کاخ سازی ) و ساخت تخت جمشید پی برد. 9- آشنایی با انواع هنرهای دوره هخامنشی از فلز کاری &ndash; سفالگری و پارچه های بافی در این دوران آگاه گردد</p>
</td>
</tr>
<tr>
<td valign="top" width="638">
<p dir="rtl">2- هدف های رفتاری: ( براساس حیطه شناختی ، عاطفی- و روانی حرکتی ) دانش آموز در پایان این درس : 1- چگونگی تشکیل دولت هخامنشی توسط کوروش و اقدامات او را بیان کند. 2- حمله کمبوجیه به مصر و علت آن و برخورد او را با مردم مصر و سرانجام کمبوجیه را توضیح دهد. 3- برخورد کوروش و سپس کمبوجیه را با سایر ملل و تمدنها ارزیابی کند. 4- ماجرای بردیا دورغین&nbsp; و روی کار آمدن داریوش را شرح دهد. 5- علت حمله داریوش به یونان و نبرد ماراتن را توضیح دهد 6- دوران خشایار شاه و دیگر پادشاه هان هخامنشی را بیان کند. 7- دلایل سقوط دولت هخامنشی را نام ببرد. 8- اقدامات داریوش را در زمینه های اداری، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، سپاه ارزیابی کند9- شروع کاخ سازی و ساخت تخت جمشید را شرح دهد.</p>
<p dir="rtl">10- انواع هنرهای دوره ی هخامنشی (فلز کاری- سفالگری- پارچه بافی- قالی بافی) را بیان کند 11- قدیمی ترین قالی بافته شده را نام ببرید. 11- معماری در دوره ی هخامنشی را با دوره ی ماد مقایسه کند.</p>
</td>
</tr>
<tr>
<td valign="top" width="638">
<p dir="rtl">3- ارزشیابی تشخیصی: ایجاد انگیزه برای ورود به در س جدید با سئوالاتی مانند 1- کوروش از چه طایفه ای بود و چه نوع ارتباطی با آخرین پادشاه ماد اژدهاک داشت. 2- چه عواملی در سقوط دولت ماد نقش داشته است. 3- آیا افسانه هایی که درباره ی سقوط دولت ماد گفته شده است را میدانید. 4- کوروش در تاریخ به چه لقبی مشهور بود و علت آن چه بود. 5- کوروش چند پسر داشت و آیا ماجرای بردیا دورغین را می دانید. 6- تمرکز سیاسی و عدم تمرکز سیاسی به چه معناست. 7- داریوش چگونه به قدرت رسید. 8- چرا دولت هخامنشی با همه قدرت و شکوه و سپاه خود رو به انحطاط رفت. 9- علت اقدامات داریوش در زمینه های مختلف چه بود. 10- نام سپاه ده هزار نفری داریوش چه بود. 11- چرا داریوش سکه ای از جنس طلا ضرب کرد. 12- چاپارخانه چگونه جایی بود. 13- پایتخت های دوره ی هخامنشی و مواقع استفاده کردن از آنها را بیان کنید. 14- کاخ تخت جمشید به چه منظوری ساخته شد.</p>
</td>
</tr>
<tr>
<td valign="top" width="638">
<p dir="rtl">4- چیدمان کلاس: مدل کلاس به صورت ردیفی است برای این که بتوانیم از آن در جهت تدریس گروهی استفاده کنیم دانش آموزان با تغییر جهت میز و نیمکت ها و یا جهت خود این کار را انجام می دهند</p>
</td>
</tr>
<tr>
<td valign="top" width="638">
<p dir="rtl">5- گروه های کلاس: تعداد دانش آموزان 25نفر است پس دانش آموزان را به 5 گروه 5 نفره تقسیم می کنیم به صورت تصادفی و نا متجانس با استفاده از دانش آموزان قوی و ضعیف در یک گروه</p>
</td>
</tr>
<tr>
<td valign="top" width="638">
<p dir="rtl">6- رسانه ها و موارد آموزشی : گچ- تخته- کتاب درسی- نقشه مربوط به دوره هخامنشی- تصاویر و نمودارها داخل کتاب درسی- عکس رنگی از مکانها و اثار دوره هخامنشی- روزنامه ها- استفاده از سایت- سی دی CD مربوط به درس</p>
</td>
</tr>
<tr>
<td valign="top" width="638">
<p dir="rtl">7- روش های یادگیری و یاد دهی: 1- سخنرانی همراه با پرسش و پاسخ- بدیعه پردازی- یورش فکری. 2- همیاری و کار گروهی مانند کارآیی اعضای تیم</p>
</td>
</tr>
<tr>
<td valign="top" width="638">
<p dir="rtl">8- فعالیت یاد دهی- یادگیری: 1- داشتن طرح درس روزانه 2- داشتن آمادگی جسمی و روحی لازم 3- تهیه ابزارهای آموزشی 4- سلام واحوالپرسی 5- حضور و غیاب 6- ارتباط عاطفی و روحی با دانش آموزان 7- ایجاد انگیزه برای دانش آموزان 8- ارزشیابی ورودی یا تشخیصی 9- گروهبندی 10- ارائه درس با روش متناسب با درس و کلاس 11- خلاصه کردن درس 12- نوشتن نکات مهم روی تخته 13- نتیجه گیری 14- ارزشیابی پایانی 15- دادن تکلیف برای جلسه آینده</p>
</td>
</tr>
<tr>
<td valign="top" width="638">
<p dir="rtl">9- فعالیت های دانش آموز: 1- حضور به موقع در کلاس درس 2- رعایت نظم و انضباط در کلاس درس3- شرکت فعال در گروههای آموزشی 4- پاسخ دادن به سئوالات معلم 5- توجه و دقت کافی در کلاس درس&nbsp; 6- نکته برداری7- بازگو کردن خلاصه درس 8- انجام دادن تکالیف مربوط به خود 9- پرورش خلاقیت و نوآوری</p>
</td>
</tr>
<tr>
<td valign="top" width="638">
<p dir="rtl">10- ارزشیابی پایانی: دانش آموز در پایان این درس باید به سئوالات زیر پاسخ دهد: 1- کوروش به چه صفتی در تاریخ مشهور است و چرا 2- فتح بابل و لودیه را توسط کوروش توضیح دهید 3- بهانه و انگیزه کمبوجیه را از حمله به مصر بنویسید 4- علت جنگ داریوش با یونان را تجزیه و تحلیل کنید 5- به نظر شما علت شکست ایران از اسکندر مقدونی در دوره هخامنشی چه بود آن را بیان کنید 6- نقش داریوش را در تحولات دوره هخامنشی ارزیابی کنید 7- دوره هخامنشی را از نظر فرهنگی و دین و صفت با دوره ماد مقایسه کنید.</p>
</td>
</tr>
<tr>
<td valign="top" width="638">
<p dir="rtl">11- دادن تکالیف علمی و پژوهشی :</p>
<p dir="rtl">1-کشیدن نقشه دوره هخامنشی و نشان دادن تحولات مهم این دوره نقشه مانند : محلهای جنگ داریوش سوم&nbsp; با اسکندر را با گذاشتن ستاره روی نقشه مشخص کنید.</p>
<p dir="rtl">2- نوشتن یک نمایش و اجرای آن درباره جنگ ماراتن</p>
<p dir="rtl">3- آوردن CD مربوط به ساخت و شکوه تخت جمشید. سی دی روایتی نو کاری از سازمان میراث فرهنگی فارسی</p>
<p dir="rtl">4- خواندن مطالبی که در روزنامه ها به مناسبت های خاص مانند تولد کوروش و یا حقوق بشر</p>
<p dir="rtl">5- بردن دانش آموزان به سایت و استفاده از مقاله های جدید درباره دولت هخامنشی 6- مقاله نوشتن و تحقیق نوشتن از اقدامات داریوش و یا سیاه و سکه و اقتصاد دوره داریوش</p>
<p dir="rtl">7- ساختن ماکت از پاسارگاد و یا تخت جمشید</p>
</td>
</tr>
</tbody>
</table>
</div>
</div>
</div>]]></description>
		<link><![CDATA[]]></link>
		<pubDate>2023-04-28T14:52:50+04:30</pubDate>
	</item>
	<item>
		<title><![CDATA[حکایت]]></title>
		<description><![CDATA[<u><span style="font-size: large;">حكايتي از مظفرالدين&zwnj;شاه</span></u>
<p>&nbsp;</p>
<p><span style="color: #333366; font-size: large;">نقل است که وقتی مظفر الدین شاه در سفر فرنگستان از آثار به سرقت رفته&zwnj;ی ایران در موزه لوور پاریس بازدید می کرد، آنقدر تحت تأثیر این مسئله قرار گرفت که به صدر اعظم گفت: یادآوری کن وقتی به ایران برگشتم، چنین موزه ای از آثار فرانسویان در ایران دایر کنیم تا پاسخ این محبت آنان را داده باشیم.</span></p>]]></description>
		<link><![CDATA[]]></link>
		<pubDate>2023-04-28T14:50:46+04:30</pubDate>
	</item>
	<item>
		<title><![CDATA[چالش های درس تاریخ]]></title>
		<description><![CDATA[]]></description>
		<link><![CDATA[]]></link>
		<pubDate>2023-04-28T14:48:37+04:30</pubDate>
	</item>
	<item>
		<title><![CDATA[دومین مطلب آزمایشی من]]></title>
		<description><![CDATA[این دومین مطلب آزمایشی وبلاگ من هستش و به زودی این متن حذف خواهد شد .<br>
وبلاگ چیست ؟<br>
وبلاگ یا وب‌نوشت که به آن تارنوشت، تارنگار یا بلاگ  و به زبان انگلیسی(Blog)  هم می‌گویند، وبلاگ حاوی اطلاعاتی مانند: گزارش روزانه، اخبار، یادداشت‌های شخصی و یا مقالات علمی مورد نظر طراح آن است. وبلاگ ترکیبی از دو کلمۀ «web» و «log» به معنای ثبت وقایع روزانه است .مطالب وبلاگ بر مبنای زمانی که ثبت شده گروهبندی و به ترتیب از تازه‌ترین رخداد به قدیم ارائه می‌گردد. نویسندهٔ ویلاگ، وب‌نویس یا تارنویس نامیده می‌شود و ممکن است بیش از یک نفر باشد، وب‌نویس به گزارش مداوم رویدادها، خاطرات، و یا عقاید یک شخص یا یک سازمان می‌پردازد. واحد مطالب در وبلاگ،پست است، معمولاً در انتهای هر  مطلب، برچسب تاریخ و زمان، نام نویسنده و پیوند ثابت به آن یادداشت ثبت می‌شود. فاصلهٔ زمانی بین مطالب وبلاگ لزوماً یکسان نیست و زمان نوشته ‌شدن هر مطلب به خواست نویسندهٔ وبلاگ بستگی دارد. مطالب نوشته شده در یک وبلاگ همانند محتویات یک وب‌گاه معمولی در دسترس کاربران قرار می‌گیرد. در بیشتر موارد وبلاگ ها دارای روشی برای دسترسی به بایگانی یادداشت‌ها هستند (مثلاً دسترسی به بایگانی  بر حسب تاریخ یا موضوع). بعضی از وبلاگ ها امکان جستجو برای یک واژه یا عبارت خاص را در میان مطالب به کاربر می‌دهند.]]></description>
		<link><![CDATA[]]></link>
		<pubDate>2023-04-25T20:15:38+04:30</pubDate>
	</item>
	<item>
		<title><![CDATA[اولین مطالب آزمایشی من]]></title>
		<description><![CDATA[این اولین مطالب آزمایشی وبلاگ من می باشد و به زودی حذف خواهد شد.<br>
امروز ارتباط و تبادل اطلاعات نقش بسیار مهمی در رشد و فرهنگ مردم یک کشور و جامعه را دارد و وبلاگ یکی از راه های سریع انتقال اطلاعات و ارتباط مردم یک جامعه با هم می باشد .<br>
شما به راحتی می توانید  مطالب مورد علاقه , کارهای روزمره , علم و فرهنگ را در وبلاگ خود انتشار دهید و با سایر دوستان خود به گفتگو و تبادل نظر بپردازید .]]></description>
		<link><![CDATA[]]></link>
		<pubDate>2023-04-25T20:15:38+04:30</pubDate>
	</item>
</channel>
</rss>